Kuskus z młodym bobem

August 8, 2014
idir

Kuskus z młodym bobem w strąkach

250 g kuskus
200 ml wody
sól, oliwa, bób

Potrzebujemy młody bób, bez włókien i stwardnień. Kroimy na kawałki jak na zdjęciu poniżej. Staramy się nie przecinać ziaren, tniemy w miejscach gdzie strąk jest cieńszy. Jeżeli przy krojeniu strąk bobu stawia opór tzn czujemy pod ostrzem noża zdrewniałą strukturę, to niestety musimy obrać bób, gdyż strąk jest już za twardy.

kuskus z bobem

układamy bób na dnie durszlaka

DSC01221

Teraz zabieramy się za kuskus. Wsypujemy 250 g suchego makaronu (pamiętajcie, że kuskus to nie kasza tylko makaron) do miski, zalewamy 200 ml zimnej wody. Mieszamy i czekamy chwilę aż ziarna wchłoną całą wodę, mieszamy jeszcze raz tak aby nie pozostało żadnych zbitych grudek. Dosypujemy łyżeczkę soli i jeszcze raz mieszamy do uzyskania względnie sypkiej konsystencji.

DSC01222

Teraz do durszlaka, w którym jest bób wsypujemy zaprawiony kuskus. Durszlak kładziemy na garnek z wrzącą wodą.  Łączenie uszczelniamy wilgotną wstążką. Całość kładziemy na mocny gaz, tak aby woda się żwawo gotowała.

DSC01224

Kiedy przez kuskus przejdzie para, czekamy 10 minut, ściągamy durszlak z garnka. Mieszamy całość z kilkoma łyżkami oliwy, studzimy. Kuskus wraca na durszlak i operację gotowania na parze powtarzamy, tym razem tylko 5 minut.

Kuskus  z młodym bobem w strąkach gotowy.

DSC01243

 

3 Comments. Leave new

What the hell is that?”

Reply

Dear guest. This is couscous with broad bean. A meal well known in north Africa.

Reply

Hej Idir, uwielbiam Cię w pierwszym sezonie Masterchefa. Masz może instagrama?

Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.