Tuńczyk Błękitnopłetwy odwiedził restaurację “Zen” w Krakowie

December 17, 2012
idir
  • DSC00476 (1280x1280)Po rozmowie telefonicznej z Tomkiem, właścicielem restauracji “Zen” w Krakowie, wziąłem udział w ekscytujacym wydarzeniu, jakim było porcjowanie prawie 200-kilogramowego tuńczyka błękitnopłetwego.
    Ta sztuka ważyła dokładnie 192 kg i miała około 10 lat.
    Wartość ryby szacuje się na około 30 tys. złotych. Rybę porcjował profesjonalista, który rozebrał ponad 70 tys. podobnych sztuk. Konkursowe podzielenie takiej ryby zajmuje profesjonalistom poniżej minuty. Tutaj, aby było czym nacieszyć oko, robiono to znacznie wolniej. Po porcjowaniu w ruch poszli sushi masterzy, podając przepyszne sushi z tego właśnie tuńczyka. Dodam, że w “Zenie” robią moje ulubione sushi w Krakowie i różnica jakości jest ewidentna. Jeżeli komuś roladki z ryżem się przejadły, to na pewno będzie zadowolony, wybierając z bogatej karty kuchni, głównie Japońskiej, ale też znajdą się pozycje tajskie i inne azjatyckie potrawy.
    Wydarzeniu przyglądał się finalista pierwszej edycji Masterchef – Mikołaj Rey. Dołączył do sushi masterów i skręcił kilka sztuk maki, nawet zgrabnie mu to wychodziło. Piszę nawet, bo on się tylko podszkalał ;-)
    Jest to relacja wideo, gdzie chciałem się skupić głównie na tym, jak się taka dużą rybę dzieli na mniejsze kawałki. Zapraszam zatem do obejrzenia filmu poniżej:

No comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.